Az 5 legkalandosabb 1 napos kirándulás belföldön
Magyarország bővelkedik természeti csodákban, így elég néhány szendvics, egy kulacs víz és máris kezdődhet az 1 napos kirándulás, aminek során igazi kalandokat élhetünk át. A kalandokat át kell élni, nem elég olvasni róluk. Ahhoz viszont, hogy részesei lehessünk, meg kell találni.
Magyarországon szerencsére meglehetősen sok olyan hely van, amelyiknek meglátogatása beillik kalandtúrának is. Nem kell más, mint egy kényelmes túracipő, némi harapnivaló, esetenként szúnyogriasztó és máris úgy érezhetjük magunkat, mint a felfedezők. Ráadásul ezek a helyek 1 napos kirándulás formájában is elérhetőek. Persze, ha valaki arra vágyik, hogy egy kalandfilm főszereplőjének a bőrébe bújjon, annak a kalandparkokat ajánljuk, ahol kötélpályán száguldhat, vagy a fák lombkoronájában járhat.
A Hegyestű megmutatja, mit rejt egy vulkán
Az 1 napos kirándulások között kedvelt úti cél a Balaton-felvidék, azon belül is a Hegyestű nevű bazalthegy. A Monoszló és Zánka között található, 337 méter magas vulkánmaradványt az 1930-as évektől kezdődő bazaltbányászat szabályosan félbevágta. Így az egyik oldala szőlőhegyhez hasonlít, míg a másik meredek. Ugyan a 40 éven át tartó bányamunkák tönkretették a hegyet, annyi hasznuk mégis volt, hogy saját szemünkkel láthatjuk, mit rejt egy kihűlt vulkán belseje.
A sokszögletű bazaltoszlopok földöntúli látványt nyújtanak, ahogy az ég felé nyúlnak. A Hegyestű könnyen megmászható és geológiai bemutató helyként is különleges látványosságnak számít, hiszen a föld történetét láthatjuk szikladarabokon keresztül. A Hegyestű tetejéről pazar kilátás tárul a látogatók elé, szinte az egész Balaton-felvidék látható onnan. Március 1-től november közepéig látogatható.
Tihany, ahol minden van
Balaton, apátság, kanyargós kis utcák, Belső-tó, levendulaszüret. Ezek jutnak először az ember eszébe, ha Tihany szóba kerül. Nem meglepő, hiszen ez a kis település egyszerre foglalja magába a kultúrát, a történelmet és a természet csodáit. A környék már az őskorban is lakott volt, de a bronzkort és vaskort követően, a rómaiak is beleszerettek a helybe, ami nem meglepő. A nádfedeles, fehér házak régimódi, romantikus hangulatot árasztanak.
A Belső-tó mellett vidám ürgék tanyáznak, őket szemlélve szinte érezhető, ahogy oldódik az ember lelkében a stressz. A Tihanyi Bencés Apátság királykriptájában idén elkezdődött régészeti feltárások is nagyon érdekesek. 1 napos kirándulás célpontjának Tihany tökéletesen megfelel, sőt, még egy kis balatoni strandolás is belefér, mielőtt elindulnánk haza.
Különleges állatok és élmények várnak a Tisza-tónál
Ha igazán kalandos 1 napos kirándulás a cél, akkor a Tisza-tó az egyik legjobb választás. Nemcsak maga a táj vadregényes, de itt található a Tisza-tavi Madárrezervátum is. A természetvédelmi területen kiépített tanösvényen haladva, találkozhatunk védett vízi madarakkal és egyéb állatokkal. Az öltözködésre ezen a helyen érdemes figyelni, hosszú ujjú felsőrész és hosszú szárú nadrág viselése ajánlott.
Nem a divat miatt, hanem azért, mert a vízi élet rengeteg szúnyoggal is jár, ezek pedig éhesen várják a látogatókat. A megfelelő ruházat mellett, a szúnyogriasztó is jó barátunk ezen a kiránduláson, tehát használjuk bőséggel. Sokkal jobban meg tudjuk figyelni a madarakat, ha nem riasztjuk el őket a csapkodással, amivel a vérszívókat próbáljuk magunktól távol tartani. Azoknak is jó hely a Tisza-tó, akik a vízi sportokban keresik a kalandot, hiszen az Abádszalóki-öbölben erre is van lehetőség.
Megélhető történelem
A Kőszegi-hegység lábánál található Cák. Ez a kis falu régebben pincesoráról volt híres, de ma már a Szabadtéri Néprajzi Múzeum is viszi a hírét. Ez nem csupán egy szokványos skanzen, ahol bemutatják a régmúltban a környékre jellemző életkörülményeket és foglalkozásokat. A hely különlegességét az adja, hogy akár sátrat is lehet verni a területén, ez pedig az időutazás hangulatával ötvözi a pihenést. Persze 1 napos kirándulás is lehet a látogatásból, hiszen az is remek múltidézés, ha végigsétálunk a szabadtéri múzeum területén.
Megyer-hegyi tengerszem, aminek nincs köze a tengerhez
Magyarországon több tengerszem is kialakult. Közülük az egyik legszebb a Sárospatak közelében található, Megyer-hegyi, ami egy 1 napos kirándulás során is megtekinthető. A tengerszemeknek csak annyi közük van a tengerhez, hogy víz van bennük, de ezek tulajdonképpen édesvizű tavak.
A tengerszemek a jégkorszakot követően jöttek létre a kőzetben a gleccsermozgás hatására, a jég romboló erejének köszönhetően. A Megyer-hegyi tengerszem azonban vulkanikus tevékenység során alakult ki. Azért is különleges, mert a víztükröt körülvevő sziklák 70 méter magasra is felnyúlnak és kőbányát létesítettek mellette.
Ha nem elégszünk meg a távolból való szemlélődéssel, az 1 km hosszú ösvényen eljuthatunk a régi bánya pereméig, ahonnan biztonságosan belenézhetünk a katlanba. Bár a környék igencsak hasonlít egy kalandregény látványos és vadregényes kulisszáihoz, a korlátok biztonságossá teszik a tengerszemben való gyönyörködést.